Projekt Leonardo da Vinci - Anglie 2009

     Úspěšný projekt žáků Středního odborného učiliště Valašské Klobouky v Anglii – květen 2009
Podprogram Leonardo da Vinci Národní agentury pro evropské vzdělávací programy podpořil tři týdny aktivit devíti žáků SOU Valašské Klobouky ve Velké Británii

  

     Devět  žáků SOU Valašské Klobouky strávilo od 2. do 23. května 2009  tři týdny v anglickém  městě
Plymouth
a jeho okolí. Každý žák  absolvoval odbornou praxi ve svém oboru. Tuto zahraniční mobilitu 
financovala Národní agentura pro evropské vzdělávací programy NAEP.
    

     Projekt poskytl žákům dotaci na cestovní, pobytové náklady, pojištění a místní přepravu. Žáci si sami financovali jazykový kurz a poznávací a kulturní výlety. Projekt byl především zaměřen na rozvíjení dovedností žáků v oboru Automechanik  a oboru Kuchař-číšník. Automechanici byli pracovně umístěni v okolí města Plymouth v autoservisu Rowes Honda a Bradburn Autocare a denně pracovali od 9.00 do 17.00 hodin. Kuchaři-číšníci pracovali na směny i o sobotách, jedna skupinka v hotelu Astor a druhá  stylové restauraci Ship´s Tavern. Někteří žáci dojížděli na praxi několik desítek kilometrů. Museli si zvyknout na  specifika místní přepravy. Vzhledem k řízení vozidla na pravé straně  jsou autobusové zastávky na opačné straně vozovky, než jsme zvyklí. Velkou a prvotní bariérou byl jazyk a komunikace s kolegy na pracovišti. Žáci uvítali základní kurz angličtiny, který vedl zkušený lektor  Mr. Dan Brooks.  Kurz jim  pomohl zlepšit komunikaci jak na pracovišti, tak v hostitelských rodinách. Ubytování měli žáci v rodinách, které poskytovaly ubytování s polopenzí. Ne každá rodina byla pro žáky ideální, museli se přizpůsobit styl jejjich daily habits. Anglická strava není nijak zvlášť rozmanitá. Ke snídaní vždy  cereálie, mléko, nebo toast a marmeláda. Polední jídlo a svačiny  si žáci obstarávali sami. Z typických jídel jsme ochutnali Cornish pasty ( maso se sýrem a zeleninou v pečivu), Shepard´s pie (kořeněné hovězí maso zalité omáčkou a míchanými  brambory zapečenými v troubě). Ochutnali jsme čaj o páté : Devon Cream Tea (černý čaj s mlékem, vdolečky, jam a hustá kysaná smetana.  Také jsme ochutnali tradiční anglický Rump steak (přírodní řízek z ´hovězí kýty)a některým chutnala jídla a saláty s kousky mořských plodů.
    

     Cestovali jsme od SOU  z Valašských Klobouk minibusem na letiště  Schwechat u Vídně. Vyrazili jsme v sobotu 2.května velmi časně ráno. Z Vídně  jsme letěli do anglického Bristolu s mezipřistáním v Amsterodamu.  Z Bristolu nás vezl Couch do přístavního města Plymouth. Zpátky jsme se vraceli po stejné trase  a  letecky nás přepravovala  KLM Royal  Dutch Airlines.V letadle jsme ochutnali něco z typického holandského jídla a běžné nápoje.
    

     Město Plymouth je velmi příjemné Plym - název řeky a mouth – ústí).  Během druhé světové války velice poškozeno bombardováním.Kostely a historické památky jsou restaurovány a vedle nich vyrůstají nová moderní kulturní centra.Centrem města je St. Andrew´s Church (kostel sv. Ondřeje. Město má  uměleckou galerii, městské muzeum, koncertní halu, několik divadel a královské divadlo. Město se nachází na rozhraní oblasti Cornwall a Devon. Žije tu více jak 250 tisíc obyvatel. Klima  je mírné, větrné a často tu zaprší.My jsme měli počasí mezi 10 -16 stupni Celsia .Po městě je plno  zeleně, okrasných  rostlin a  malých parků. Turisté chodí často  na  „Hoe“, pobřežní hráz s majákem, odkud je krásný výhled na moře. Téměř každý den jsme chodili k  moři a sledovali  stav vody mezi přílivem a odlivem. Denní rozdíl dosahoval až 17O cm. Starobylá část přístavu se nazývá  Barbican. Poblíž něho  se nachází  Maritin Aquarium,  velké mořské akvárium. Také jsme se projeli na lodi, říká se tomu Ship Cruising,  prohlédli si  přístav plný  krásných plachetnic, velkých výletních i bitevních lodí a ponorek. Někteří obyvatelé bydlí na ostrůvku a denně jezdí Ferry-boat, trajektem do práce a zpět domů.
    

     Mezi významné osobnosti města patří Sir Francis Drake(16.st.), který jako první Angličan obeplul lodí svět a byl starostou města Plymouth. Z oblasti Devon pochází svqtově známá spisovatelka detektivních románů Agatha Christie. Také pokud jste četli knihu  „Pes Baskerwilský“, děj se odehrával v chráněném parku Dartmoor, po kterém jsme se procházeli i my. Sám autor tohoto bestselleru, Arthur Conan Doyle bydlel a působil v Plymouth jako lékař.
    

     Tisíce návštěvníků však přitahuje oblast Cornwalls  typickými hrady. O jednom z nich – hradu Tintagel lidé mluví, že se tu narodil legendární král Artuš. Ale totéž tvrdí v Laucenston Castle a osmi dalších hradech. Tak  jen můžeme věřit, zda je to mýtus nebo ne. Většina hradů pochází ze 13. století a  byla vybudována jako opevnění proti nájezdům Normanů. My jsme navštívili hrad Totnes. Významným historickým místem je  opatství Buckfast Abbey, centrum křesťanské kultury. Dalším zajímavým místem  našich víkendových výletů byl Paradise Park - ráj tropických zvířat a pak také  Dartmoor ZOO. Dalším z míst, která jsme viděli, byla turisty hojně navštěvovaná letoviska u Atlantského oceánu - Newquay a St.Ives,  kam jezdí surfovat britští princové Charles a Henry.
    

     Kulturní život je ve městě a okolí rozmanitý. Plymouthské národní divadlo podpořilo projekt  zaměřený na  mladé  herce a začalo uvádět nekonvenční divadelní hry. Tak jsme  s nadšením sledovali představení s divadelní rockovou operou s živou hudbou nazvané „Quadrophenia“ a  úžasnou  break dance - taneční a hudební scénu  nazvanou „Breakin Conventions“.
    

     Lidé, kteří tu bydlí,  jsou milí a ochotní Vám vysvětlit cestu, nebo odpovědět na Váš dotaz. Řidiči jsou velmi ohleduplní vůči chodcům.Do práce lidé jezdí osobními auty. Přeprava vlakem je drahá a slevy poskytují společnosti jen v určitou dobu a pokud si lístek objednáte s předstihem.  Pro případné výlety po Anglii se vyplatí půjčit si auto.
    

     Tato pracovní a jazyková zkušenost, doplněna poznáním historie, kulturního dění, byla pro nás žáky velkým přínosem. A především jsme si „nanečisto“ vyzkoušeli, co se od mladých lidí  na evropském trhu práce očekává.

     Se vzpomínkou na jihozápad Anglie žáci SOU Valašské Klobouky:
Vendula Baráková, Diana Fojtíková, Monika Raková, Gabriela Zvonková,Tomáš Gargulák, Stanislav Hrabica, Martin Ovesný, Martin Svozil, Martin Zádrapa a  pedagogický doprovod Jarmila Stavinohová.

fotogalerie