Projekt Jazykově vzdělávací pobyt žáků a učitelů 2015

 
 


Prezentace - Spojené království Velké Británie a Severního Irska

27.10.15

Václav Lysák, žák 2. ročníku oboru Ošetřovatel

Prezentaci můžete stáhnout z tohoto odkazu...

 

Prezentaci vytvořil Václav Lysák, žák 2. ročníku oboru Ošetřovatel

 
 
 
 

 
Jazykově vzdělávací pobyt žáků a učitelů

CZ.1.07/1.1.00/56.0410

07.08.15

Bc. Jarmila Stavinohová a Mgr. Lenka Zatloukalová

Jazykově vzdělávací pobyt žáků a učitelů.

Střední odborné učiliště Valašské Klobouky se zapojilo do výzvy č. 56 OPVK MŠMT a získalo grant na podporu výuky cizích jazyků. Projekt jsme nazvali Jazykově vzdělávací pobyt žáků a učitelů. Průběžně budou realizovány čtyři kurzy cizího jazyka pro učitele v srpnu a zahraniční jazykově vzdělávací pobyt pro žáky v říjnu 2015.

Projekt má za cíl zlepšit jazykové kompetence pedagogů a u žáků prožít výuku cizího jazyka jinak. Očekáváme, že poskytne účastníkům kromě samotné výuky cizího jazyka možnost poznat historii, zvyklosti, tradice, reálie a kulturu navštívených regionů.

V rámci připravovaného projektu vyjedou dva učitelé do Vídně (Rakousko) a dva pedagogové do Edinburghu (Velká Británie). Zatímco Vídeň se chlubí množstvím muzeí a památek z doby rakousko-uherské monarchie, pak Edinburgh, hlavní město Skotska, žije v létě multi- žánrovými festivaly. Městské části starého města Edinburgh jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO

Žáci pojedou za výukou do města Worthing na jih Anglie, kde mají naplánovány pravidelné lekce anglického jazyka. V následujících dnech je čeká řada poznávacích výletů do přímořských letovisek, např. Brightonu, Portsmouthu s námořním muzeem, na středověký hrad Arundel nebo do města Hastings (pašerácké jeskyně) a především žáky čeká celodenní zájezd do Londýna.

S dalšími zprávami se přihlásíme na začátku školního roku.

Bc. Jarmila Stavinohová a Mgr. Lenka Zatloukalová
 
 

 
Objednávka jazykového kurzu pro žáky
 
 
 

Objednávka jazykového kurzu pro učitele
 
 
 

 
 
Jazykový kurz v Edinburghu. 

V rámci Výzvy 56 MŠMT jsme se zúčastnily krátkodobého kurzu anglického jazyka, který probíhal v hlavním městě Skotska v Edinburghu od 8. do 22. srpna 2015 na institutu The Language Institute Edinburgh.
Před zahájením kurzu jsme byly podrobeny vstupnímu rozhovoru s metodičkou, na základě něhož jsme byli rozřazeni do výuky. Výuka probíhala každý den od 9.30 do 13.00 hodin.  V průběhu čtrnácti dnů se nám věnovalo pět vyučujících, Tony, Ouisin, David, Caroline a Mag. Po úvodním vzájemném seznámení následovaly úkoly zaměřené na procvičení jazykových kompetencí. Většinu úloh jsme řešily v multikulturních týmech (Španělé, Italové, Maďaři, Němci, Rusové, Číňané). V nich jsme diskutovaly o aktuálních globálních ekonomických, politických, kulturních a tradičních tématech zařazovaných do výuky cizího jazyka. Často jsme reagovaly na přečtený denní tisk a chystaly vlastní reportáže pro ostatní spolužáky, nebo jsme sestavovaly vlastní vyprávění tak, aby obsahovala všechny časy minulé, přítomné, budoucí ,včetně časů průběhových. Měly jsme také domácí úkoly, jedním z nich bylo získat co nejvíce podrobností o fenomenálním street artovém umělci Banksym, jehož graffiti jsou velmi populární, nicméně tuto osobu téměř nikdo nezná. Jeho díla jsou často satirická a nesou určitá poselství. LTI nabízela studentům také odpolední programy, například výjezd na ostrov Cramond, výšlap na Arthur´s Seat a organizovala nácviky tradičního skotského tance Ceilidh. Na závěr jazykového kurzu jsme obdržely certifikát jazykového institutu a přivezly spoustu nápadů, jak zpestřit výuku cizího jazyka.

Každé odpoledne jsme využívaly festivalový program (Edinburgh Fringe), který se konal všude a nejvíce na Royal Mile, ulici vedoucí k paláci Holyrood Palace. Festivalové žánry nás chytily za srdce hned zkraje našeho pobytu a po celou dobu jsme s nadšením podporovaly artisty, klauny, hudebníky a kapely různých hudebních stylů, divadelní představení, autorská čtení, kostýmové průvody s obdivuhodnými tanečními kreacemi. Na hlavní třídě Princes Street jsme obdivovaly umění skotských dudáků oděných do kiltů. V chrámech probíhaly denně koncerty se skvělým obsazením. Naší oblíbenou památkou byla St. Mary‘s Cathedral. Milovníci filmového umění se scházeli po večerech v prostorách kinosálů. Ze skotské stravy dáváme jedničku pokrmu haggis, který nás spolu se skotským pivem Tennents naplnili pocitem dokonalé pohody a souznění.
V sobotu 15. srpna jsme měly v rámci projektu připravený zájezd k jezeru Loch Ness s průvodkyní, která bravurně ovládala nejen výklad skotských dějin, ale také řízení autobusu. Po cestě jsme sledovaly skotskou krajinu v úžasné oblasti Highlands a zpestřením byla návštěva hradu Urquhart Castle a odtud projížďka lodí po jezeru Loch Ness.

Z edinburghských památek se nám vyplatila návštěva muzeí, galerií a knihoven, protože nebyla zpoplatněna: National Museum of Scotland, National Gallery of Scotland, The People‘s Story, National Library of Scotland jsou jen některé z nich. Dominantou historického města je Edinburgh Castle, Arthur´s Seat (Artušovo sedlo) a monument spisovatele Waltera Scotta. Město  má celkem 4.500 památných objektů. V roce 1995 byl Edinburgh zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Další zajímavostí města je hotel Balmoral v centru Edinburghu, v němž každý červen pobývá britská královna. Mezi rodáky a významné osobnosti města patří Arthur Conan Doyle, Sean Connery a Tony Blair.

Necelou hodinku autobusem od Edinburghu se nachází vesnička Roslin (Rosslyn) proslavená v současnosti kaplí: Rosslyn Chapel. Leží v nádherné zvlněné krajině plné lučních kvítek a je obestřena mystikou. Kapli Rosslyn proslavil film Šifra mistra Leonarda s Tomem Hanksem v hlavní roli. Ve vesnici se rovněž  nachází Roslin Institute, kde se narodila Dolly, první klonovaná ovce na světě.

Bydlely jsme u rodiny, 100 m od zálivu Firth of Forth u Severního moře, kde trvale kotví jachta královské rodiny Britannia. Vstup na loď  jsme si sice nemohly dovolit, vystačily jsme si pohledem z balkónu sousedícího nákupního komplexu.

Tento kurz byl velmi obohacující jak jazykově, tak zážitkově. Budeme doufat, že se brzy naskytne příležitost i dalším kolegům naší školy v podobě zahraničních cizojazyčných pobytů.
 
Bc. Jarmila Stavinohová a Mgr. Lenka Zatloukalová
Střední odborné učiliště Valašské Klobouky    

   

 


Naše škola se zapojila do výzvy č. 56 OPVK MŠMT a získala grant na podporu výuky cizích jazyků.
Tento kurz probíhal v hlavním městě Rakouska – ve Vídni od 9.8. 2015 – 23.8. 2015 na Sprachinstitut Austria  „APLHA“.
Ještě před odjezdem jsme se musely podrobit písemnému testu, podle kterého jsme byly zařazeny do skupiny A2 – základní stupeň (Grundstufen).
Výuka probíhala každý den od 11.15 – 15.00 s deseti minutovou přestávkou. Po dobu celého kurzu  jsme měli pouze jednu lektorku Mag. Irene Pfeiffer. První den nás velmi srdečně přivítala a zároveň se všichni spolužáci mezi sebou seznámili a řekli o sobě několik slov. Naše skupinka se skládala z 12 žáků, kteří byli z různých zemí a to: Polsko, Rusko, Ukrajina, Chorvatsko, Rumunsko, Itálie, Írán, Amerika - smíšené společnosti. Spolužáci byli převážně mladí lidé, kteří bydlí v Rakousku (momentálně nezaměstnaní) a jsou vysláni přes Úřad práce ke zdokonalování německého jazyka. Ostatní se kurzu zúčastnili převážně k rozšíření slovní zásoby a zlepšení gramatiky.
Paní lektorka měla po celou dobu kurzu všechny hodiny velmi důkladně připravené. Spolupracovali jsme týmově, neustále nás přesazovala, abychom se navzájem lépe poznávali. Výuka byla formou skupinových her, rozhovorů, doplňovaček, křížovek, domin, samostatné práce např. psaní dopisů nebo emailů, rozbory a poslechy textů,  a taktéž video ukázky. Na závěr každého dne měla připravenou třešničku na sacher dortu –  domácí úkoly.
Škola všem účastníkům nabízela bezplatně po výuce různé programy: prohlídka památek, prohlídka večerní Vídní, návštěva koncertu, divadla, Jazz clubu, rozhovory s jinými lektory této instituce aj.
Samozřejmě jsme i my poznávaly krásnou Vídeň, která se pyšní mnoha památkami z rakousko-uherské monarchie. Taktéž jsme ochutnaly pravou vídeňskou kávu, sacher dort a  viener Schnitzel.
Dne 15.8. jsme měly v rámci projektu zorganizovanou cestovní kanceláří Dery Opava- prohlídku večerní Vídní s průvodcem. Měly jsme možnost prohlédnout si vídeňské středověké uličky, krásná náměstí, historické památky a nejlépe střežená tajemství na krásné večerní procházce městem Starého Města: Vídeňská opera, Mozartův dům, katedrála svatého Štěpána, Hofburg palác a Náměstí návštěva hrdinů. Podél cesty byly slyšet příběhy o historii a kultuře od průvodce. Na konec jsme si pochutnaly na rakouské večeři v tradiční místní restauraci.
Na závěr jsme obdržely certifikát od paní Irene a předaly jsme jí propagační materiály naší školy a maličkosti typické pro českou republiku.  
Tento kurz byl velmi zajímavý, zábavný a naučný.  Věříme, že získané vědomosti, znalosti a poznatky budeme moci v budoucnosti využívat a předávat našim žákům i pedagogům. 
A jak jsme si to tam hezky užívaly si můžete  prohlédnout i Vy.
 

Mgr. Marcela Šuráňová, Bc. Blanka Ovesná


 

 

 


 

 


 

 Dodavatelé služeb:

1. CK Dery - smlouvy lze stáhnout z tohoto odkazu...

2. CK Výuka jinak - smlouvy lze stáhnout z tohoto odkazu...

 


 

10. 12. 2015

Bc. Jarmila Stavinohová