Projekt Bez obav - zvládnu to

Upečeme si svou pizzu

11.04.11

Mgr. Hana Vaculínová, Bc. Anna Bartošová a Lubomír Vaněk

"Upečeme si svou pizzu",
tak s tímto přáním přijely v sobotu 9. dubna do naší školy děti z Dětských domovů z Valašského Meziříčí, Vizovic a Uherského Hradiště, v rámci projektu „Bez obav – zvládnu to".

Hned po malém občerstvení se děti se zájmem pustily do práce, jedna skupinka zpracovávala těsto na pizzu, druhá skupinka připravovala "šneky", to jsou takové malé pizze z listového těsta plněné šunkou a sýrem. U přípravy těsta se chtěly vystřídat všechny děti, aby se to naučily, postupně si připravily i další suroviny na ozdobu, krájely zeleninu,žampiony, strouhaly sýr, šunku, připravily si plechy. Po vykynutí těsto válely a po položení na plech se podílely na estetické úpravě povrchu. Připravily si pizzu šunkovou, žampionovou a zeleninovou. Všichni se těšily na to, až bude pizza konečně v troubě a upeče se. Po upečení se děti ihned pustily do ochutnávky a během chvilky byly talíře prázdné.
     Pizza však nebyla jediným chodem. Pan Vaněk si pro děti připravil přípravu kapra, děti se zpočátku dívaly, jak se kapr vykošťuje a porcuje a pak si samy zkusily samotnou úpravu porcí a celý technologický postup zvládly výborně, nejlepší však byl kapr, když se upekl se zeleninou v troubě, i ten, kdo nemá ryby rád ochutnal, byl skvělý.
     Během degustace kapra se děti podívaly do norských fjordú, to "Luboš" je tam zavedl prostřednitcvím DVD, které natočil za svého pobytu v Norsku, kde chytal ryby. Já s paní Bartošovou jsme v Norsku nebyly, a tak jsme dětem předvedly naše výukové programy pro kuchaře, hlavně jsme pustily ukázku cizích kuchyní a vyzkoušely děti, zda ví, kde se hlavně peče pizza. Během dopoledne si děti mohly se svými vedoucími prohlédnout odbornou literaturu, kterou jsme jim předložili.
     Na závěr jsme s dětmi přejeli k místnímu rybníku, kde si každý mohl zkusit štěstí v lovení ryb. A i když bylo chladno a ryby nebraly, i tak to byl skvělý zážitek.
     A tak nám sobota pěkně utekla, všichni odjeli spokojeni a doufejme, že v dětech zůstane hezká vzpomínka. No a my se těšíme někdy na další shledání,

 

Mgr. Hana Vaculínová, Bc. Anna Bartošová a Lubomír Vaněk.

 

 

Další pokračování pracovní soboty v rámci projektu BEZ OBAV – ZVLÁDNU TO

29.03.11

Bc. Anna Bartošová, Jana Datlová – učitelka OV

Bc. Blanka Ovesná

Dne 26. 3. 2011 proběhlo další pokračování pracovní soboty v rámci projektu BEZ OBAV – ZVLÁDNU TO. Děti z dětských domovů zhlédly přípravu vykoštění kuřete na kuřecí roládu. Samostatně si vyzkoušely naplnění kuřecích rolád. Dozvěděly se o etice, chování ve společnosti, stolování a přípravě slavnostní tabule k určitým příležitostem.

Těšíme se na další setkání.

 

Bc. Anna Bartošová, Jana Datlová – učitelka OV

Bc. Blanka Ovesná

 


 

Další díl projektu Bez obav - zvládnu to

Ing. Ivana Dorňáková, Ing. Jaroslava Pospíšilová, Bc. Marcela Valterová

Dne 26. 3. 2011 proběhla na naší škole další pracovní sobota pro děti z dětských domovů.

Tak jako o minulých pracovních sobotách i tentokrát si děti rozšířily vědomosti v oboru Kuchař – číšník na téma Mezinárodní kuchyně. Kromě toho si vyzkoušely i praktické činnosti z oboru Podnikání  na téma Reklama a média v našem životě. Děti byly aktivní a samy nakreslily reklamu na svůj oblíbený výrobek.

 

Ing. Ivana Dorňáková, Ing. Jaroslava Pospíšilová, Bc. Marcela Valterová

 


 

 

Další projektová sobota na SOU - Bez obav zvlánu to

02.03.11

Bc. Blanka Ovesná, Bc. Stanislav Tomeček, Bc. Josef Mana

Pokračování projektu „Bez obav-zvládnu to“

V sobotu 26.2. 2011 se  uskutečnila prezentace oboru Automechanik a Kuchař-číšník. V oboru Automechanik se žáci seznámili s opravami automobilů a sami si mohli vyzkoušet jak se provádí diagnostika motoru nebo přehození pneumatik. V oboru Kuchař-číšník bylo vybráno téma: flambování palačinek a pečení bramboráků. Po zhlédnutí ukázky si všichni vyzkoušeli, připravili a také pochutnali na zdařeném díle. Na ukázku flambování byl použit nový flambovaní vozík, který učiliště získalo v rámci projektu „A já su synek z Klobůk a já su cérka z Pruského“. Žákům se sobotní den velmi líbil a těší se na další setkání.

 

Bc. Blanka Ovesná

Bc. Stanislav Tomeček

Bc. Josef Mana


 

 

Bez obav – zvládnu to 22.1.2011

28.01.11

Bc. Marcela Valterová, Mgr. Věra Topinková, Bc. Anna Satinová

 

I v sobotu 22.1.2011 to na naší škole ožilo. V rámci projektu „ Bez obav – zvládnu to“, se uskutečnila sobotní výuka pro děti z dětských domovů. Děti měli možnost na vlastní oči vidět, jak probíhá hodina oboru Kuchař – číšník nebo výuka oboru Kuchař ve stravovacích službách. Děti shlédly dvě stanoviště. Výuku vaření, kde se naučily připravit topinky, ale také palačinky s ovocem. A že se vůně linula po celé škole. Samozřejmě neprobíhala jen praktická část, ale také teoretická,  kde se děti naučily třeba správným zásadám vaření a bezpečnosti při práci. Druhou možností byla výuka přípravy míchaných nápojů. Nejdříve děti shlédly základy přípravy míchaných nápojů, po té měli možnost si sami namíchat svůj nápoj, dle své fantazie. A že to dětem šlo! Nechybělo ani video od pravých barmanských profesionálů. Nakonec měly děti možnost si vyzkoušet, jak vypadá takový pravý školní test. Samozřejmě, že si ho všechny děti vyzkoušely a za účast získaly sladkou odměnu. Byla to příjemně strávena sobota, kdy jsme po dětských spokojených úsměvech, které nás hřály na srdci, v poklidu odjeli domů.

                         

                                          Bc. Marcela Valterová, Mgr. Věra Topinková, Bc. Anna Satinová

 

 

 


Bez obav zvládnu to - další pokračování - prosinec 2010

06.12.10

Bc. Anna Bartošová, Jana Diatlová

V sobotu 4.12. 2010 se konalo další setkání pro děti z dětských domovů v rámci projektu „Bez obav, zvládnu to“. Tentokrát si děti vyzkoušely pečení perníků a jejich zdobení a také přípravu drobného vánočního pečiva. Dětem se sobotní dopoledne v naší škole moc líbilo a už se těší na další setkání po Novém roce.

 

Bc. Anna Bartošová

Jana Diatlová

 


Další pokračování projektu Bez obav – zvládnu to

09.11.10

Mgr. Petra Martinková, Dis., Bc. Eva Machů, Bc. Blanka Ovesná

     23. 10. 2010 proběhla další část projektu „Bez obav – zvládnu to“. Tentokrát byly předvedeny obory Pečovatelské práce a Kuchař -  číšník. Pod vedením učitelů odborného výcviku byly děti z dětských domovů seznámeny s provozem odborného výcviku v budově  školy.

      Nejprve byly děti provedeny  prostorami školy, ve kterých probíhá odborný výcvik v 1. ročníku. Mohly nahlédnout do prádelny, cvičné kuchyňky a šicí dílny. Dále byl obor Pečovatelské práce prezentován  prostřednictvím výukového programu, kde mohly děti zhlédnout průběh odborného výcviku ve smluvním pracovišti Domov pro seniory v  Loučce. V učebně si měly možnost vyzkoušet  znalosti z  anatomie,  poskytování první pomoci a měření základních  životních funkcí.

V počítačové učebně byl přichystán výukový program, na kterém  mohly uplatnit své znalosti z anatomie člověka.

     Obor Kuchař – číšník byl prezentován učitelkou OV ve cvičné kuchyňce. Na programu byla ukázka flambování ovoce a příprava míchaných nealkoholických  nápojů spojená s ochutnávkou. Děti měly možnost zapojit se do programu a přípravu nápojů si sami vyzkoušet.

Připravený program děti zaujal.

 

Mgr. Petra Martinková, Dis., Bc. Eva Machů, Bc. Blanka Ovesná.

 


 

Pokračování projektu Bez obav - zvládnu to

14.10.10

Jan Janáč, Radim Valčík, František Matůš

 

Dne 9.10. se na našem učilišti uskutečnilo další setkání dětí z dětských domovů projekt: „Bez obav - zvládnu to“.

Učitelé odborného výcviku seznámili děti s náplní učebních oborů opravář zemědělských strojů a stavební zámečník. Kluci si vyzkoušeli zámečnické práce, základy kování a svařování. Sami si vyrobili drobné výrobky. Nakonec jsme pro ně připravili malý kurs autoškoly.

Seznámili jsme je s tradicí oborů a možnostmi dalšího uplatnění v praxi. Vždyť například žáci oboru opravář zemědělských strojů mají stále v osnovách /zdarma/ jak výcvik autoškoly na skupiny B C T, tak i výcvik dvou metod svařování. Pokud úspěšně složí zkoušky,mohou kromě výučního listu získat řidičský a svářečský průkaz.

 

Jan Janáč, Radim Valčík, František Matůš

 

 


 

29.09.10

Bc. Stanislav Tomeček, Bc. Josef Mana, Bc. Karel Novosad

V sobotu, dne 18.9. 2010 naši školu navštívili děti z okolních dětských domovů. Byl jim představen obor automechanik a obor malířské a natěračské práce. Žáci prošli jednotlivá pracoviště odborného výcviku na kterých jsme jim předvedli vybrané práce a mohli si sami vyzkoušet své schopnosti a dovednosti. Již zmíněný projekt bude probíhat ještě další čtyři soboty, kde jim budou představeny další obory vyučované na našem učilišti.

 

Bc. Stanislav Tomeček, Bc. Josef Mana,  Bc. Karel Novosad