Erasmus+ 1: Vzdělávací mobilita jednotlivců


 

Erasmus+ 1: Vzdělávací mobilita jednotlivců      

Číslo projektu: 2016-1-CZ01-KA102-022980

Střední odborné učiliště Valašské Klobouky.
Název projektu: Žáci z Valašska v zahraniční praxi


Informace o projektu na serveru Zkola

 


 

Žáci z Valašska na odborné praxi v Itálii.

03.11.16

Mgr. Jaromír Lacný, Bc. Jarmila Stavinohová

Žáci z Valašska na odborné praxi v Itálii.
Během 3 týdnů v Milánu  18 žáků z našeho učiliště ukončilo odbornou praxi v místních firmách. Jak řekl jeden z účastníků praxe: „Byly to tři nejlepší týdny mého života, rád bych tam i zůstal……“ A jak to všechno začalo? Naše škola se zapojila do programu ERASMUS+, který umožňuje mladým lidem cestovat a získávat zkušenosti v zahraničí. V prvním týdnu se žáci rozmísťovali do firem, naučili se jezdit metrem v kombinaci s autobusem nebo tramvají na místo své praxe.  Kuchaři a číšníci jezdili do Madame Hostel Bistrot a Linda Bistro. Opraváři zemědělských strojů  jezdili na farmu  Cascina Santa Brera,  automechanici byli umístěni ve velké opravárenské firmě Gruppo Fassina. Firma zaměřená na opravy automobilů Jeep, Nissan, Infinity. Další  z nich   navštěvovali Autofficina a posto. Ošetřovatelé zase pracovali v prostředí krásného sociálního zařízení Coopselios pro lidi se zvláštní péčí.
Ve volném čase jsme si jezdili prohlížet centrum města, obrovské náměstí Piazza del Dumo a jiné památky. Vystáli jsme dlouhou řadu na lístky do katedrály Duomo, která se začala stavět ve 14. století,  je druhá největší v Itálii. Je tu neustále mnoho turistů, kteří tu postávají, sedí na mramorových ochozech, případně si snědí své panino (sandwich), mluví různými jazyky, fotí se, povídají si a poslouchají hudbu.
Zajímavá pro naše studenty byla návštěva Castello Sforzesco. Je to hrad v severozápadní části historického centra  v Milánu. Na interiérových dekoracích pracovali i Leonardo da Vinci, Filarete a Cesario Cesariano.  Komplex hradu začleňuje několik muzeí, například Museo d'Arte Antica a Museo della Preistoria. Mezi exponáty je i nedokončená socha Pietà Rondanini od Michelangela. Park je upraven ve stylu anglické zahrady s květinovými záhony.
Se studenty, kteří přijeli na pracovní stáž do Milána, jsme mohli navštívit i největší vědecko-technické muzeum v Itálii  Národní muzeum vědy a techniky L. da Vinci. Bylo se opravdu na co dívat.   Exponáty v nás mají vyvolat zájem o vědu, technologie a znovu objevit slavnou minulost.  Je zde mnoho úžasných exponátů, vzdělávacích aktivit a také laboratoří. Prošli jsme si pavilony věnované výživě, fyzice, vesmíru a také da Vinciho mechanickým modelům. Zaujala nás sbírka dopravních prostředků od aut, lokomotiv, lodí, letadel až po skutečnou ponorku. Mezi exponáty nechybí takové věci jako je měsíční kámen, celá kompletní plachetnice nebo Edisonovo dynamo. Pokud někdy pojedete i vy do Milána, tak si toto místo nenechte ujít.
Někteří studenti si zajeli na závodní okruh F1 do nedaleké Monzy, jiní se pokochali nádhernými scenériemi jezera Como v podhůří italských Alp.
Poslední tečkou našeho programu bylo předání certifikátů o pracovní stáži a europasů o mobilitě žáků. Pro každého účastníka byl pobyt v Milánu velkou pracovní i osobní zkušeností.

 
Mgr. Jaromír Lacný, Bc. Jarmila Stavinohová, koordinátoři mobility Erasmus+ Milano 2016


 

Raporto tre - Národní muzeum vědy a techniky LEONARDO DA VINCI

18.10.16

Bc. Jarmila Stavinohová, Mgr. Jaromír Lacný

Se studenty, kteří přijeli na pracovní stáž do Milána jsme mohli navštívit i největší vědecko-technické muzeum v Itálii. Bylo se opravdu na co dívat.   Exponáty v nás mají vyvolat zájem o vědu, technologie a znovu objevit slavnou minulost.  Je zde mnoho úžasných exponátů, vzdělávacích aktivit a také laboratoří. Prošli jsme si pavilony věnované výživě, fyzice, vesmíru a také da Vinciho mechanickým modelům. Zaujala nás sbírka dopravních prostředků od aut, lokomotiv, lodí, letadel až po  skutečnou ponorku. Mezi exponáty nechybí takové věci jako je měsíční kámen, celá kompletní plachetnice nebo Edisonovo dynamo. Pokud někdy pojedete i vy do Milána, tak si toto místo jistě nenechte ujít.
 

Saluto.

Jarmila a Jaromír


 

Reporto due - Castello Sforzesco

18.10.16

Bc. Jarmila Stavinohová, Mgr. Jaromír Lacný

Druhá kulturní akce pro naše studenty byla návštěva Castello Sforzesco.
Castello Sforzesco je hrad v Milánu. Stojí na Piazza Castello v severozápadní části historického centra.  Stavba byla vybudována roku 1450 na příkaz Francesca I. Sforzy na místě hradu rodu Visconti postaveného v letech 1360–1370 a zničeného roku 1447. Na interiérových dekoracích pracovali i Leonardo da Vinci, Filarete a Cesario Cesariano.  Stavba hostí několik muzeí, například Museo d'Arte Antica a Museo della Preistoria. Mezi exponáty je i nedokončená socha Pietà Rondanini od Michelangela. Park je upraven ve stylu anglické zahrady s květinovými záhony. Je zde také aréna, vyhlídková věž a neoklasicistní vítězný oblouk. Po návštěvě muzea jsme se posilnili pizzou a kebabem a pokračovali v prohlídce města, které má  ještě mnoho co  nabídnout.

Saluto.

Jarmila a Jaromír


 

Buon giorno!

04.10.16

Bc. Jarmila Stavinohová,  Mgr Jaromír Lacný

Tak jsme šťastně dojeli do Milána na hostel Ostello Linda. Dnes jsme absolvovali školení s partnerskou organizací Evolvo. Žáky jsme vezli metrem do centra a navštívili místa praxe. Z průběhu cesty posíláme několik fotek a všichni se tu trénujeme v angličtině a italštině. Žáci i my Vás zdravíme a také pozdravujeme ostatní kolegy............

Arrivederci

Bc. Jarmila Stavinohová,  Mgr Jaromír Lacný

 

 


Žáci SOU Valašské Klobouky finišují v přípravách na zahraniční praxi v italském Milánu v kraji Lombardie.
Připravují se po stránce odborné, profesní, znalostní, zdokonalují se v anglické konverzaci a seznamují se s reáliemi Itálie. Žáci odjedou autobusem 2. října 2016 v 8.00 hod od SOU Valašské Klobouky a vracejí se z praxe k SOU Valašské Klobouky dne 23. října 2016 v ranních hodinách.
Žáci budou ubytováni po skupinkách v klidném prostředí penzionu Ostello Linda. V pracovních dnech jim penzion zajistí stravu formou snídaňového bufetu, obědových balíčků a teplé večeře. O víkendu mohou využívat malou kuchyňku na přípravu jídel a teplých nápojů.V penzionu si rovněž lze prát pracovní oděv.
Do praxe se zapojí žáci druhých a třetích ročníků: Kuchař - číšník,6 žáků, přijme partner Terra e Acqua. Mechanik opravář motorových vozidel, 5 žáků přijme fa. Autoriparazioni snc. Opravář zemědělských strojů, 3 žáci, přijme partner Terra e Acqua. Ošetřovatel, 4 žáci, přijme  partnerská organizace Coopselios. Kontaktními osobami v Itálii pro studenty budou paní Sara Scrocco, Priscilla Cassitti a Giulia Landoni. Komunikačním jazykem bude angličtina.
Žáky čeká také víkendový kulturní program. Kromě chrámu Narození panny Marie  navštíví žáci technicko- vědecké muzeum Leonarda da Vinci, hrad Sforza Castle, podívají se k moři a zajedou na okruh Monza formule 1. Žáci mohou každý den po práci obdivovat další památky krásného a bohatého Milána.
Na závěr praxe obdrží žáci Certifikát o praxi ve svém oboru a také Europass, který vystaví partnerská organizace Evolvo.

Doprovázející učitelé: Bc. Jarmila Stavinohová, Mgr. Jaromír Lacný


 


 Informace o projektu na webových serverech:


 


 Informace o projektu na webových serverech: