Přehled aktualit školního roku 2009/2010 část 1

Zahájení školního roku 2009/2010

Zahájení školního roku 2009/2010 proběhlo na SOU Valašské Klobouky za účasti paní radní Zlínského kraje Mileny Kovaříkové

 
1. 9. 2009 začal pro žáky Středního odborného učiliště Valašské Klobouky slavnostně.
 
     Žáky přišla pozdravit  a zároveň předat přání studijních úspěchů i od bývalého člena školské rady při SOU Valašské Klobouky MVDr. Stanislava Mišáka hejtmana Zlínského kraje současná členka školské rady při SOU Valašské Klobouky Milena Kovaříková. Počet žáků a studentů k novému školnímu roku se rozrostl na cca 360 a jen v nástavbovém studiu se bude letos vyučovat v pěti třídách.
 


Anglie 2009

 

Úspěšný projekt žáků Středního odborného učiliště Valašské Klobouky v Anglii – květen 2009
Podprogram Leonardo da Vinci Národní agentury pro evropské vzdělávací programy podpořil tři týdny aktivit devíti žáků SOU Valašské Klobouky ve Velké Británii
  

     Devět  žáků SOU Valašské Klobouky strávilo od 2. do 23. května 2009  tři týdny v anglickém  městě
Plymouth
a jeho okolí. Každý žák  absolvoval odbornou praxi ve svém oboru. Tuto zahraniční mobilitu 
financovala Národní agentura pro evropské vzdělávací programy NAEP.
    

     Projekt poskytl žákům dotaci na cestovní, pobytové náklady, pojištění a místní přepravu. Žáci si sami
financovali jazykový kurz a poznávací a kulturní výlety. Projekt byl především zaměřen na rozvíjení dovedností žáků v oboru Automechanik  a oboru Kuchař-číšník. Automechanici byli pracovně umístěni v okolí města Plymouth v autoservisu Rowes Honda a Bradburn Autocare a denně pracovali od 9.00 do 17.00 hodin. Kuchaři-číšníci pracovali na směny i o sobotách, jedna skupinka v hotelu Astor a druhá  stylové restauraci Ship´s Tavern. Někteří žáci dojížděli na praxi několik desítek kilometrů. Museli si zvyknout na  specifika místní přepravy. Vzhledem k řízení vozidla na pravé straně  jsou autobusové zastávky na opačné straně vozovky, než jsme zvyklí. Velkou a prvotní bariérou byl jazyk a komunikace s kolegy na pracovišti. Žáci uvítali základní kurz angličtiny, který vedl zkušený lektor  Mr. Dan Brooks.  Kurz jim  pomohl zlepšit komunikaci jak na pracovišti, tak v hostitelských rodinách. Ubytování měli žáci v rodinách, které poskytovaly ubytování s polopenzí. Ne každá rodina byla pro žáky ideální, museli se přizpůsobit styl jejjich daily habits. Anglická strava není nijak zvlášť rozmanitá. Ke snídaní vždy  cereálie, mléko, nebo toast a marmeláda. Polední jídlo a svačiny  si žáci obstarávali sami. Z typických jídel jsme ochutnali Cornish pasty ( maso se sýrem a zeleninou v pečivu), Shepard´s pie (kořeněné hovězí maso zalité omáčkou a míchanými  brambory zapečenými v troubě). Ochutnali jsme čaj o páté : Devon Cream Tea (černý čaj s mlékem, vdolečky, jam a hustá kysaná smetana.  Také jsme ochutnali tradiční anglický Rump steak (přírodní řízek z ´hovězí kýty)a některým chutnala jídla a saláty s kousky mořských plodů.
    

     Cestovali jsme od SOU  z Valašských Klobouk minibusem na letiště  Schwechat u Vídně. Vyrazili jsme v sobotu 2.května velmi časně ráno. Z Vídně  jsme letěli do anglického Bristolu s mezipřistáním v Amsterodamu.  Z Bristolu nás vezl Couch do přístavního města Plymouth. Zpátky jsme se vraceli po stejné trase  a  letecky nás přepravovala  KLM Royal  Dutch Airlines.V letadle jsme ochutnali něco z typického holandského jídla a běžné nápoje.
    

     Město Plymouth je velmi příjemné Plym - název řeky a mouth – ústí).  Během druhé světové války velice poškozeno bombardováním.Kostely a historické památky jsou restaurovány a vedle nich vyrůstají nová moderní kulturní centra.Centrem města je St. Andrew´s Church (kostel sv. Ondřeje. Město má  uměleckou galerii, městské muzeum, koncertní halu, několik divadel a královské divadlo. Město se nachází na rozhraní oblasti Cornwall a Devon. Žije tu více jak 250 tisíc obyvatel. Klima  je mírné, větrné a často tu zaprší.My jsme měli počasí mezi 10 -16 stupni Celsia .Po městě je plno  zeleně, okrasných  rostlin a  malých parků. Turisté chodí často  na  „Hoe“, pobřežní hráz s majákem, odkud je krásný výhled na moře. Téměř každý den jsme chodili k  moři a sledovali  stav vody mezi přílivem a odlivem. Denní rozdíl dosahoval až 17O cm. Starobylá část přístavu se nazývá  Barbican. Poblíž něho  se nachází  Maritin Aquarium,  velké mořské akvárium. Také jsme se projeli na lodi, říká se tomu Ship Cruising,  prohlédli si  přístav plný  krásných plachetnic, velkých výletních i bitevních lodí a ponorek. Někteří obyvatelé bydlí na ostrůvku a denně jezdí Ferry-boat, trajektem do práce a zpět domů.
    

     Mezi významné osobnosti města patří Sir Francis Drake(16.st.), který jako první Angličan obeplul lodí svět a byl starostou města Plymouth. Z oblasti Devon pochází svqtově známá spisovatelka detektivních románů Agatha Christie. Také pokud jste četli knihu  „Pes Baskerwilský“, děj se odehrával v chráněném parku Dartmoor, po kterém jsme se procházeli i my. Sám autor tohoto bestselleru, Arthur Conan Doyle bydlel a působil v Plymouth jako lékař.
    

     Tisíce návštěvníků však přitahuje oblast Cornwalls  typickými hrady. O jednom z nich – hradu Tintagel lidé mluví, že se tu narodil legendární král Artuš. Ale totéž tvrdí v Laucenston Castle a osmi dalších hradech. Tak  jen můžeme věřit, zda je to mýtus nebo ne. Většina hradů pochází ze 13. století a  byla vybudována jako opevnění proti nájezdům Normanů. My jsme navštívili hrad Totnes. Významným historickým místem je  opatství Buckfast Abbey, centrum křesťanské kultury. Dalším zajímavým místem  našich víkendových výletů byl Paradise Park - ráj tropických zvířat a pak také  Dartmoor ZOO. Dalším z míst, která jsme viděli, byla turisty hojně navštěvovaná letoviska u Atlantského oceánu - Newquay a St.Ives,  kam jezdí surfovat britští princové Charles a Henry.
    

     Kulturní život je ve městě a okolí rozmanitý. Plymouthské národní divadlo podpořilo projekt  zaměřený na  mladé  herce a začalo uvádět nekonvenční divadelní hry. Tak jsme  s nadšením sledovali představení s divadelní rockovou operou s živou hudbou nazvané „Quadrophenia“ a  úžasnou  break dance - taneční a hudební scénu  nazvanou „Breakin Conventions“.
    

     Lidé, kteří tu bydlí,  jsou milí a ochotní Vám vysvětlit cestu, nebo odpovědět na Váš dotaz. Řidiči jsou velmi ohleduplní vůči chodcům.Do práce lidé jezdí osobními auty. Přeprava vlakem je drahá a slevy poskytují společnosti jen v určitou dobu a pokud si lístek objednáte s předstihem.  Pro případné výlety po Anglii se vyplatí půjčit si auto.
    

     Tato pracovní a jazyková zkušenost, doplněna poznáním historie, kulturního dění, byla pro nás žáky velkým přínosem. A především jsme si „nanečisto“ vyzkoušeli, co se od mladých lidí  na evropském trhu práce očekává.

     Se vzpomínkou na jihozápad Anglie žáci SOU Valašské Klobouky:
Vendula Baráková, Diana Fojtíková, Monika Raková, Gabriela Zvonková,Tomáš Gargulák, Stanislav Hrabica, Martin Ovesný, Martin Svozil, Martin Zádrapa a  pedagogický doprovod Jarmila Stavinohová.


Cvičný požární poplach

 Dne 9. 10. 2009 proběhl na naší škole jako každoročně cvičný poplach - evakuace všech pracovníků SOU Valašské Klobouky.

Seřadiště při evakuaci se nachází na hřišti SOU Valašské Klobouky

 


 

Ekologická olympiáda pro žáky středních škol 2009

 

ČSOP KOSENKA Valašské Klobouky
SOU Valašské Klobouky
Gymnázium Valašské Klobouky
Město Valašské Klobouky
 
 
EKOLOGICKÁ OLYMPIÁDA
 
PRO STUDENTY STŘEDNÍCH ŠKOL 2009/2010
 
 
ve Zlínském kraji, která proběhla ve dnech 8. - 10. října 2009 ve Valašských Kloboukách.
 
                 
                   Téma letošního ročníku je "Ptactvo nejen na Valašsku."
 
 
Zahájení krajského kola ekologické olympiády - čtvrtek 8. října 2009
 
Praktická část proběhla v dílnách SOU Valašské Klobouky
 
- výroba ptačích budek a krmítek.
 
 

Do prací týmů se aktivně zapojili i pedagogové z jednotlivých krajských škol

 

  

19. 10. 2009 přednáška Odpovědnost mládeže za protiprávní činy

Dne 19. 10. 2009 proběhla na SOU ve Val.Kloboukách přednáška na téma  "Odpovědnost mládeže za protiprávní činy" (druhy výchovných opatření, druhy trestních opatření, druhy ochranných opatření a řízení v trestních věcech). Přednášku vedl prap.Marián Výlet z Policie ČR a Tomáš Malota z Městské policie Val.Klobouky.

 

Mgr. Pavel Hrabina

 Den otevřených dveří 23. 10. 2009 ve fotografiích 

Seminář Island 2009

 

 

     
     

     V rámci celoživotního vzdělávání se zúčastnila koncem října 2009 p. Jarmila Stavinohová, učitelka našeho učiliště mezinárodního kontaktního semináře  v Reykjavíku  na Islandu v rámci programu Leonardo da Vinci.

     Tento  pracovní seminář se zabýval projednáváním  nových dovedností žáků v odborném středním vzdělání, požadovanými potřebnými dovednostmi a schopnostmi žáků pro nová zaměstnání ve třetím tisíciletí.  Semináře se zúčastnilo 89 zástupců z 22 evropských zemích. Pracovním jazykem byla angličtina. Byly nám předány poslední výzkumné zprávy týkající se odborného  technického vzdělání v Evropě, požadavků na klíčové kompetence žáků, které by měly žáka připravit  na úspěšné uplatnění  se na evropském trhu práce. Důraz se klade především na získání odborných kvalifikací a na univerzálnost odborníka, na  zvládnutí nových technologií, počítačové a informační gramotnosti, schopnosti komunikovat v cizím jazyce a umět pracovat v týmu.

     Po úvodních přednáškách zaměřených na vizi odborného vzdělání v budoucnosti byly představeny příklady nejlepších projektů. Účastníkům bylo nabídnuto zapojit se do projektů, který v evropských školách běží, např.  zelená energiie do škol.

     Hlavní náplní tohoto setkání byly pracovní semináře, workshopy s cílem připravit mobility a vyhledat budoucí partnery vhodné ke spolupráci mezi školami a vzdělávacími institucemi.

program semináře v pdf


 

Výzva k podání nabídky (únor 2010)

VÝZVA K PODÁNÍ NABÍDKY

 

 

Název zakázky:  Stavební úpravy sociálního zařízení na Domově mládeže a Internátu SOU Valašské Klobouky"

 

Bližší podmínky ve formátu *.pdf------ viz odkaz ----->> 

SOU VALAŠSKÉ KLOBOUKY PŘEDSTAVILO NOVÝ AUTOPARK

Obnovením svých služebních vozidel, vozem autoškoly, devíti místným vozidlem pro přepravu žáků, školním modelem vozu Octavia 2 v těchto dnech se Střední odborné učiliště zařadilo zpět mezi moderní učiliště v našem kraji.

Všechna vozidla jsou v barvě bílé, doplněná logy školy v barvě zelené.

Devíti místný vůz pro přepravu žáků byl již 2 x prověřen např. při přepravě našich žáků na letiště do Vídně v rámci mobility programu Leonardo da Vinci, kdy naši Mechanici opraváři motorových vozidel a Kuchaři - číšníci absolvovali tří týdenní odbornou stáž v jiho anglickém Plymouthu. Dále vůz pronajímáme TJ Spartak Valašské Klobouky pro přepravu fotbalistů – mladších žáků a k dopravě žáků pro soutěže a na pracoviště ( pro jiné účely tento vůz dále nepronajímáme ).

Důležitým pomocníkem ve výuce je vůz OCTAVIA 2, kdy jsme např. pro závěrečné zkoušky museli moderní vozy zapůjčovat. Nyní si mohou žáci společně s učiteli odborného výcviku po celý školní rok vůz slouží pro procvičování  všech prvků diagnostiky – BOSCH Esi tronic , dále lépe komplexně nacvičit proměření geometrie podvozku.

Důležité je poznamenat, že veškerý takto získaný majetek není z prostředků Zlínského kraje, ale SOU Valašské Klobouky je získalo bezúplatně od různých organizačních složek státu.

Na realizaci této dlouhodobé akce se významně podílel vedoucí učitel OV Bc. Zdeněk Kliš. Jemu, ale i všem vyučujícím učitelům OV při uvedení vozidel do provozu patří velký dík.

Na prvním místě jde o bezpečnost našich žáků, ale samozřejmě o moderní pojetí výuky a umožnit místním uchazečům o studium v těchto oborech moderní vzdělávání v místě svého bydliště.


 

11. Učňovský ples 12. 2. 2010


    

     Tak jako každý rok i letos uspořádala Základní organizace ČMOS pracovníků ve školství při SOU ve Valašských Kloboukách v pořadí již 11. Učňovský ples,  který se uskutečnil  v  pátek  12. února 2010 v  KD Klobučan ve Valašských  Kloboukách  od 20.00 hod.  

     K tanci hrála skupina jako již tradičně hudební skupina Klasik Band a Disko – a DJ Václav Řepa.

    Ještě zbývá poděkovat všem, kteří se podíleli na organizaci tohoto plesu - učitelé, žáci, sponzoři, bývalí pracovníci SOU Valašské Klobouky, pracovníci KD Klobučan a samozřejmě hudbě Klasik Band a Vaškovi Řepovi, kteří se pak postarali o bezvadnou zábavu.

 

     14. 2. 2010  Předseda ZO ČMOS při SOU Val. Klobouky  Mgr. Radomír Soural

 

    Jak se návštěvníci plesu bavili napoví fotogalerie.

    

                                             

 


 

Projekt Realizace opatření úspor energie na Středním odborném učilišti Valašské Klobouky

SOU Valašské Klobouky získalo 19 milionů na výměnu oken a zateplení

25. 2. 2010   Střední odborné učiliště Valašské Klobouky připravuje na letní měsíce letošního roku jednu z největších investičních akcí ve své historii. Díky úspěšné žádosti u Operačního programu Životní prostředí mu bude ministerstvem životního prostředí poskytnuta dotace 13,2 milionů korun na výměnu oken a zateplení všech sedmi školních budov. Opatření k úspoře energie budou stát přibližně 18,9 milionů, na dofinancování se bude částkou 4,6 milionu podílet Zlínský kraj, 770 tisíc půjde ze státního rozpočtu a 270 tisíc vyčlení investiční fond SOU.

„V poslední výzvě Operačního programu Životní prostředí uspělo celkem šestnáct středních škol ze Zlínského kraje, mezi něž bylo na dotacích rozděleno téměř 260 milionů. Přitom naše střední odborné učiliště bylo pravděpodobně jediné, které připravovalo kompletně nový projekt, ostatní školy jen dopracovávaly a aktualizovaly předchozí neúspěšné žádosti,“ sdělil ředitel SOU Přemysl Jaroš. „Jsme moc rádi, že se s podporou Zlínského kraje uskuteční rekonstrukce všech objektů v našem areálu, protože dojde jak ke sjednocení jejich energetické náročnosti, tak i ke zlepšení podmínek pro práci a vzdělávání. Střední odborné učiliště bude moderní školou nejen z pohledu nabídky vzdělávacích programů, ale také svým obnoveným prostředím,“ doplnil.

Střední odborné učiliště tvoří sedm funkčních budov, mezi nimi škola s tělocvičnou, administrativní budova, domov mládeže a internát, hala pro odborný výcvik, autodílna, budova STK a zámečnická dílna. O obrovském rozsahu připravované rekonstrukce mluví také čísla ploch, u nichž dojde ke stavebnímu zásahu. Bude zatepleno 4837 m² obvodového zdiva a 3875 m² stropních konstrukcí a vyměněno 1214 m² okenních výplní. „Budovy školy nevyhovovaly z hlediska nákladů na vytápění, zdvojená dřevěná okna v některých třídách promrzala a bylo potřeba neustále přitápět. Realizací stavebních opatření by mělo dojít ke čtyřicetiprocentní úspoře energií, což pro nás bude znamenat ušetření asi 400 tisíc korun ročně,“ konkretizoval předpokládané výsledky rekonstrukce ředitel Přemysl Jaroš.

U všech oken, nyní převážně trojdílných, dojde ke změně na dvoukřídlové a z architektonického hlediska budou sjednoceny i další prvky. Například vstupní dveře budou odpovídat požadavkům pro pohyb hendikepovaných osob. Výměna oken přispěje ke zvýšení komfortu ve třídách a jejich odhlučnění od hlavní silnice, v některých učebnách s obzvláště výrazným dopadem okolního dopravního ruchu dojde i k zaslepení vybraných otvorů.

Realizace stavebních zásahů je plánována na období od července do září. V tuto dobu ovšem bude na středním odborném učilišti probíhat ještě jeden velký investiční projekt: „Dojde k rekonstrukci všech sociálních zařízení v domově mládeže. Na tuto akci jsme v našem investičním fondu našli 1,6 milionu korun. Věříme, že se obě náročné opravy podaří dobře skloubit a vše bude se začátkem nového školního roku hotové,“ dokončil ředitel Přemysl Jaroš.

Průběh realizace bude administrovat tým složený z odborníků Zlínského kraje a zastřeší ho odbor školství, mládeže a sportu. Na přípravě důležitých podkladů pro projektovou dokumentaci škola spolupracovala s Energetickou agenturou Zlínského kraje, konkrétně Ing. Miroslavou Knotkovou, a stavebním odborem Městského úřadu Valašské Klobouky, konkrétně Ing. Aloisem Olivou a Eliškou Šerou.

     Všem patří poděkování.


 

Sbírka na akci Labestra - Láska beze strachu

19. 2. 2010 žáci SOU ve Val. Kloboukách  Tomečková Tereza, Hamšíková Beáta, Raková Monika, Šabršulová Pavlína, Trčka Ladislav a Zádrapa Jiří z II. ročníku nástavbového studia a Vaculíková Lucie a Škrlová Michaela z I. ročníku nástavbového studia zúčastnili prodeje přáníček na akci

Labestra /Láska beze strachu/, což je kampaň z oblasti partnerských vztahů a sexuálního i reprodukčního zdraví. Vybrané finanční prostředky budou použity na výchovu v uvedených oblastech. Našim žákům se podařilo prodat přáníčka za 2.377,- Kč. Tyto finanční prostředky  byly zaslány na účet  Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu v Praze.                                                                              

                                                                                      Ing. Tkáč Ladislav

 

 


 

Svářečské zkoušky na SOU 2010

Ve středu 23. února se konaly na  učilišti svářečské  zkoušky našich žáků oboru automechanik. Všichni se snažili,takže výsledky byly víc než dobré a zúčastnění žáci a žákyně získali svářečský průkaz pro svařování „v ochranné atmosféře „který určitě využijí ve své další praxi a zároveň si rozšířili možnost svého uplatnění na trhu práce.

     Žáky oboru opravář zemědělských strojů čeká příští týden (začátek března) místní kolo soutěže hledáme mladé talenty.Vítězové se pak zúčastní krajského kola v Uherském Brodě. Doufáme, že navážeme na úspěchy z minulých let. Ve školním roce 2006/2007 jsme se zúčastnili národního kola v Kroměříži a v roce 2007/2008 jsme byli účastníky národního kola v Sušici.

 

Jan Janáč


 

Z teorie do praxe 2010

10. 3. 2010

        Žáci prvního ročníku oboru Kuchař- číšník po získání základních vědomostí a návyků přešli na smluvní pracoviště do plného provozu stravovacích zařízení.

        Odborný výcvik oboru kuchař-číšník probíhá v I.pololetí školního roku ve školní cvičné kuchyňce. Zde se žáci připravují po praktické stránce, uplatňují teorii z Technologie a Stolničení v praxi. Normují pokrmy, vyrábí a také nacvičují prostírání stolu a obsluhu podávání pokrmů a nápojů.

      Se žáky prvních ročníků se můžete setkat na hotelu ALFA a také na hotelu ŠAFRÁN, které jsou hlavními smluvními pracovišti tohoto oboru. Zde žáci pracují  pod vedením učitelů odborného výcviku.V měsíci únoru jsme pracoviště rozšířili o další provozovny - Restaurace POHODA HRÁDEK, ZÁMECKÁ RESTAURACE SLAVIČÍN a vývařovna  MALANÍKOVÁ HRÁDEK.

 

Za učitele odborného výcviku Bc.Zdeněk Kliš

 


 

Soutěž Hledáme mladé technické talenty (2010)

Dne 1. až 4. března 2010 proběhlo v naší škole základní kolo soutěže „Hledáme mladé technické talenty“ pro obory vzdělávání Opravář zemědělských strojů a Automechanik - žáků třetích ročníků. Soutěž měla dvě části – teoretickou a praktickou. V teoretické části žáci vyplnili test z oblasti oprav a konstrukce strojů. V praktické části žáci na jednotlivých pracovištích předvedli své dovednosti a to v oblasti: diagnostika vozidla, seřízení světel, zapojení elektrické instalace přívěsu, seřízení vstřikovací trysky, montáž demontáž pneumatiky, svařování.

    Soutěž byla zároveň nominací do krajského kola, které bude pro Opraváře zemědělských strojů v Uherském Brodě a pro Automechaniky v  Uherském Hradišti. Do krajského kola postupují dva nejlepší žáci z oboru.

     

      Výsledky soutěže:

 

Opravář zemědělských strojů                                                 Automechanik

1. Švach Daniel                                                                     1. Šerý Martin

2. Macků Marek                                                                   2. Zádrapa Martin

3. Jurča Tomáš                                                                      3. Šuchma Augustin

Za učitele odborného výcviku

Bc. Zdeněk Kliš

 


 

Domov mládeže a Internát v knihovně

V pondělí 8. března se ubytovaní žáci naší školy zúčastnili návštěvy Městské knihovny ve Valašských Kloboukách. Paní Dorňáková nás provedla celou knihovnou a seznámila s poskytováním knihovnických služeb. Někteří žáci využili možnosti registrace a zpět odcházeli s vypůjčenou knihou.

            Děkujeme za příjemný pobyt a těšíme se na další setkání.

 

Za DM a Internát Bc. Ludmila Čechová

 


 

Tři setkání s realitou 2010

V pondělí 15. 3. 2010 se studenti denního nástavbového studia 1. a 2. ročníku vypravili na plánovanou exkurzi k  Okresnímu  soudu ve Zlíně. Teoretické znalosti si studenti zpestřili zkušeností přímo ze soudní síně. Byli svědky celkem 3 soudních přelíčení, která řešila:  napadení, vymáhání výživného a vydírání. V soudní síni panovala napjatá atmosféra. Pocity byly smíšené. O tom, že exkurze splnila svůj účel, svědčí i fakt, že studenti sami projevili zájem o její opakování.

Názory některých studentek a studentů:

„Soudní přelíčení bylo pro mě poučením, jsem ráda, že jsem se ho mohla zúčastnit.“

„Vím jistě, že se budu opravdu vyhýbat protiprávnímu jednání.“

„Dobrá životní zkušenost.“

„Nejlepší exkurze za celou dobu mého studia.“

 

 

Ing. Ivana Dorňáková

 

 

 

 

 

 

Jarní nálada 2010

Studenti prvního ročníku „nástavby“ se už nemohli dočkat příchodu jara,

tak si  jaro do své třídy přinesli.

Do výzdoby se zapojili všichni, někdo donesl větvičky vrby, někdo velikonoční

vajíčka a někdo si vzpomněl na svá dětská léta a vystřihoval papírové kytičky.

Teď už čekání na jaro bude veselejší…

 

Ing. Jaroslava Pospíšilová

 

 


 

Přednáška o drogách tak trochu jinak 2010

17. 3. 2010

     Přednášku s názvem „(Ne-)závislost v mém životě“, která může mladistvým pomoci poodhalit dalekosáhlost problémů, jež s sebou přináší náklonnost k drogám, přijeli na SOU předat manželé Semjatičovi, kteří znají tuto oblast každý z jiné stránky – on jako vyléčený narkoman, ona jako lékařka, která se drogové závislosti věnuje z odborného pohledu.

     Igor Semjatič je původem ruský Žid, který kdysi totálně propadl drogám. Když už si v životě sáhl na dno, odstěhoval se do Izraele, od čehož si sliboval, že se mu v jiném prostředí podaří začít nový život. Po těžkých peripetiích se dostal do malé komunity v Nazaretu, kde závislým pomáhali.
     S vypětím sil i vůle se z narkomanie vyléčil a sám začal být nápomocný druhým. V centru se však setkal také se svou budoucí ženou Rút, která tam působila jako praktikantka.

     Úhel pohledu Rút je malinko odlišný. V době, kdy se vydala do Izraele, měla totiž čerstvě po studiích medicíny a o drogovou problematiku se velice zajímala. Pobyt v zahraničním zařízení pro závislé jí měl přinést cenné zkušenosti pro další praxi, znamenal pro ni však i setkání s životní láskou.
     Igora si po nějaké době vzala a dnes už jako manželé vystupují na různých besedách a přednáškách, aby lidem předali své osobní svědectví o tom, jak je závislost na drogách destruující. Setkání se Semjatičovými je jedinečným důkazem toho, že i zdánlivě bezvýchodná závislost může mít řešení. Zároveň ale jejich výpověď přiblíží, na jaké nebezpečné hranici drogově závislí balancují .
 
Mgr. Pavel Hrabina, školní metodik prevence

 

    

 


 

Velikonoční tabule 2010

Žáci třetího ročníku, oboru kuchař – číšník přivítali první jarní den v plné parádě. Jelikož jsou to žáci, které čeká letos závěrečná zkouška ( i z předmětu stolničení ), měli za úkol sestavit velikonoční tabuli, dle pravidel stolování. Studenti nezaháleli a pojali  zdobení tabule jako soutěž. A kdo mezi sebou soutěžil? No přece holky proti klukům. A jak to dopadlo? Kdo zvítězil? Samozřejmě holky jsou pilné včelky a veškerou dekoraci měli do puntíku promyšlenou – velikonoční zajíčci, vajíčka, dokonce i pletený tatar. Kluci z počátku bojovali, jelikož měli menší množství výzdoby, ale konečný výsledek byl překvapivý. Vítězkami se stala děvčata. A jaká byla výherní cena? No přece jednička ze stolničení!

        Bc. Marcela Valterová

 


Mezinárodní veletrhTechagro 2010

Veletrh Techagro v Brně proběhl od 21. 3. 2010 do 25. 3. 2010. Žáci našeho SOU  ve Val. Kloboukách se veletrhu zúčastnili v úterý 23. 3. Po příjezdu do Brna nás vítalo krásné a slunečné počasí.

Samotný veletrh byl určitě největším v tomto oboru za poslední léta. Bylo to dáno i tím, že zde byla světová výstav myslivosti a mysliveckých trofejí, dále velká výstava rybářů a včelařů.

Samotný veletrh nabídl obrovské množství zemědělské a lesnické techniky světoznámých firem.  K vidění byly stroje od těch nejmenších až po obří kombajny, traktory a nákladní automobily. To vše bylo obohaceno i praktickými ukázkami. Dobrovolníci si mohli vyzkoušet i jízdu zručnosti traktorem. Kromě zemědělské techniky zde byly vystaveny i krmné linky, technologie pro ustájení hospodářských zvířat a zařízení na dojení. Zájemci z řad návštěvníků měli možnost ochutnat mlékárenské výrobky a výrobky masného průmyslu, které si pak mohli i zakoupit.

Někteří návštěvníci měli možnost i posoudit kvalitu steaků z různých druhů hovězího masa a tyto vzorky pak obodovat. Následně se pak dozvěděli, z jakého masa steaky byly.

Výstavě hospodářských zvířat vévodili plemenní býci plemen charolais, aberdeen angus, piemont, higland a další. Pěkná byla i expozice dojnic holštýnského plemene. Z dalších hospodářských zvířat zde byla různá plemena ovcí, přičemž mnohé z nich měly u sebe jehňata, což umocňovalo celkový dojem této expozice. V tomto pavilonu byly i různá plemena  koz a prasat. Expozice koní zahrnovala spoustu atraktivních a v dnešní době i módních plemen jako třeba apalosa nebo frízské koně. Součástí bylo i předvádění těchto plemen ve venkovním výběhu.

Velký prostor  na veletrhu měla expozice myslivosti, která zde oslavovala stoletou tradici. K vidění tady tak byly trofeje nejenom naší lovné zvěře, ale i z okolních států a v podstatě ze všech světadílů. Návštěvníci mohli vidět nejsilnější světové trofeje např. zubra, jelenů, medvědů apod. Hlavně obří kamčatští medvědi budili se svou výškou tři metry velký respekt.  Naprostým unikátem zde byly preparáty takových zvířat, jako je lev, levhart nebo krokodýl požírající antilopu.  V pavilonu byla část věnována i ing. Josefu Vágnerovi, zakladateli Safari ve Dvoře Králové s ukázkou trofejí africké zvěře. Ve skleněných boxech byly vystaveny zbraně z dávných dob. Velmi zajímavá byla i ukázka pytláckých zbraní.

Ve včelařské expozici měli návštěvníci možnost pozorovat život včel přímo v úlu. Byly zde vystaveny ukázky starého včelařského nářadí, úlů apod. až po nejnovější technologie.

Žákům se veletrh velmi líbil a obohatil je tak prakticky o vědomosti, které načerpali na učilišti.

       Ing. Tkáč Ladislav

 


Konečně K2 Hiking 2010

Konečně i ve výuce K2 HIKING !!!

Žákyně nástavbového studia navštívili v rámci výuky tělesné výchovy K2 HIKING ve Valašských Kloboukách. Naši skupinku vedl vyškolený instruktor  Svaťa Spáčil za doprovodu motivující hudby. Lekci měl připravenou velmi atraktivní a zábavnou, která se všem velmi líbila.

HIKING znamená ve volném překladu z angličtiny ,,Vysokohorská turistika“ a Indoor Walking ,,Chůzi uvnitř“.

Mgr. Pavel Hrabina