Akce školy 2008/2009

 27.3.2009  Ke Dni učitelů dostali pedagogové od studentů odměnu

 Doslova po svém se rozhodli oslavit Den učitelů, který připadá na 28. březen, studenti nástavbového studia valašskoklobouckého Středního odborného učiliště. Připravili den netradiční výuky, ve kterém zástupci všech oborů prezentovali přednosti, charakteristické dovednosti i historii svých specializací. Díky praktickým ukázkám mohli žáci nahlédnout ostatním odvětvím pod pokličku a vyzkoušet si také některé typické činnosti. Rozsáhlá akce byla věnována učitelům jako odměna za jejich práci, zúčastnili se jí spolu se všemi žáky učebních oborů.


„Prezentaci si připravili studující nástavbového oboru Podnikání. Podnětem pro tuto akci byly seminární práce, ve kterých mapovali historii své specializace. Bylo dobrým nápadem uspořádat takovouto akci, ve které mohli zajímavosti a dějiny svého oboru předvést a blíže představit také pedagogům a spolužákům z ostatních zaměření,“ uvedla k prezentaci zástupkyně ředitele Olga Kortová.

Jednou z ukázek byla příkladně prostřená svatební tabule. „Nejen že jsme mladším žákům demonstrovali, jak vypadá správné založení tabule, ale také jsme jim tím modelově předvedli, jak vlastně probíhají závěrečné zkoušky oboru Kuchař – číšník. Odpovídali jsme na jejich otázky a radili jsme doporučení podle našich zkušeností,“ poznamenala k ukázce autorka tabule Aneta Šenkeříková. Prezentace oboru byla doplněná o ochutnávku studené kuchyně s jarní tématikou.

 

Některé z ukázek práce si mohli učitelé i žáci vyzkoušet na vlastní kůži. Zejména to platilo o práci kadeřnic, které v průběhu tohoto speciálního dne v improvizovaném salonu ostříhaly jak několik učitelů, tak i desítku zájemců, převážně z dívčích řad. Absolventky aranžérského oboru ukazovaly pletení košíků z pedigu i tvorbu velikonočních aranžmá a dekorací. Pod šikovnýma rukama chlapců vznikaly velikonoční pomlázky a nejeden návštěvník tohoto stanoviště, žák i učitel, si techniku pletení osobně vyzkoušel.

      Zajímavou prezentací byla výstavka automechaniků, kteří k historii svého oboru připravili vyprávění i série modelů historických aut. „U našeho stanoviště se zastavovalo hodně chlapců, které tématika motorismu zajímá. Mohli si prohlédnout časopisy a ptát se nás na různé zajímavosti,“ doplnil k ukázkám automechanik Jiří Zádrapa. Zástupce instalatérského řemesla u své výstavky podával kolegům podrobný popis nářadí a vybavení, řešilo se však také spojování potrubí a užití nových materiálů.

      Pestrý den věnovaný učitelskému svátku obohatil nejen pedagogy, ale také studenty. Umožnil jim blíže proniknout do neznámých oborů a poznat zájmy a dovednosti svých spolužáků. 

fotogalerie

  


Lyžařský výcvik 1. a 2. ročníků.

      Ve dnech 24. - 27.2.2009 uspořádala škola lyžařský výcvik pro žáky prvních a druhých ročníků.
      Pro dobré sněhové podmínky bylo možno uspořádat tento kurz na vleku lyžařů Valašských Klobouky hned za školou.
Na závěr proběhl závod lyžařů i "prkeňáků".
Vedoucí: Mgr. Pavel Hrabina
Instruktoři: Mgr. Radomír Soural a Ing. Jaroslav Zikmund
Zdravotník: Mgr. Olga Kortová
      Věříme, že si "omladina" dobře zalyžovala...               

                                 Mgr. Pavel Hrabina a Mgr. Radomír Soural

fotogalerie


          
10. Učňovský ples - Tradice nezklamala
14.02.2009
VAL.KLOBOUKY – Ples zahájila polonéza, pak se střídal společenský tanec s diskotékou
 

     Pátek třináctého nemusí být jen dnem, kdy se člověku nic nedaří a smůla se mu lepí na paty, a to chtěla lidem dokázat Základní organizace ČMOS pracovníků ve školství. Proto členové odborové organizace neváhali uspořádali další ples. Společenská akce dokonce byla už desátým ročníkem. „Ples je desátý, ale neprezentujeme ho jako výroční. Je to prostě obyčejný ročník. Za nějaký čas budou podobné tomu letošnímu jako je dvacátý, třicátý," řekl pořadatel Radomír Soural. 
     Učnovský ples tedy vznikl v roce 1999 jako nápad místních učitelů, organizovaných v ČMOS, jenž chtěli mít také ples jako jejich kolegové z Gymnázia Valašské Klobouky. Tehdy se ale rozhodli, že jejich kulturní akce bude mít něco navíc. Takže jim při tanci hrál Grand Františka Maňase, kterého vystřídal od sedmého ročníku Klasic Band, i DJ Vašek Řepa. „Zájem o náš ples je tak veliký hlavně díky diskotéce, kterou máme jen my. Lístky byly vyprodané prakticky během týdne, ani jsme nestihli ani vyvěsit plakáty," vyjádřil s úsměvem Soural.
     Organizátoři se snaží ve všem zachovat tradici. Z toho důvodu při zahájení se sálem ozvaly opět tóny polonézy, kterou odtančili žáci SOU Valašské Klobouky, pod vedením Jarmily Stavinohové. Tombola se zase skládala ze sto dvaašedesáti cen. I lidé podesáté odcházeli spokojeni.

Fotogalerie X. Učňovského plesu

 


 7.1.2009 pozvánka na X. Učňovský ples

Základní organizace ČMOS pracovníků ve školství při SOU ve Valašských Kloboukách pořádá X. Učňovský ples,  který se uskuteční  v  pátek 13. února 2008 v  KD Klobučan ve Valašských  Kloboukách  od 20.00 hod.   
K tanci hrají: Klasik Band a Disko – (DJ Vašek Řepa)
Přijďte se pobavit....
Srdečně zvou pořadatelé....
Cena vstupenky s místenkou: 120,-Kč.
Předprodej -  od 19.1.2009 ing. Tkáč (tel. 577 006 451 - ústředna nebo 577 006 459 - sborovna učitelů)

                                                                                              Mgr. Radomír Soural, předseda odborové organizace

 


Psali o nás...
Den otevřených dveří na SOU Val. Klobouky
05.01.2009

     Na pořádané akci se zájemci dozví informace o možnostech a podmínkách studia na škole
      VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Dne 9.1. 2009 od 8:00 do 16:00 hodin se uskuteční pro všechny zájemce a přátele SOU Valašské Klobouky Den otevřených dveří. Na pořádané akci se zájemci dozví informace o možnostech a podmínkách studia, o perspektivách dalšího studia a o možnostech zaměstnání po jeho dokončení. Díky návštěvy si uděláte i představu běžného života či denní atmosféry školy.

Ve školním roce 2008/2009 se otevírají učební obory H, obory E a nástavbové pomaturitní studium..

• Nabízené obory H:
2368H/01 Mechanik opravář motorových vozidel (Automechanik)
4155H/03 Opravář zemědělských strojů
2355H/02 Karosář
6551H/01 Kuchař-číšník
3666H/001 Montér suchých staveb (Sádrokartonář) (nový učební obor,výuka od 1.9.2009)

• Nabízené obory E:
3657E/005 Malířské, lakýrnické a natěračské práce
6552E/001 Kuchařské práce
6955E/005 Práce ve zdravotnických a sociálních zařízení - Pečovatelské práce
3159E/001 Šití oděvů
2351E/005 Zámečnické práce ve stavebnictví(nový učební obor, výuka od 1.9.2009)
3667E/001 Zednické práce

Po úspěšném absolvování těchto tříletých oborů je možno pokračovat v nástavbovém maturitním studiu :

6441/524 Podnikání
- denní (dvouleté)
- večerní (tříleté)
- dálkové (tříleté)

Pro nadcházející školní rok se pro žádný obor přijímací zkoušky nekonají!

Na shledání s Vámi se těší učitelé a pracovníci SOU Valašské Klobouky

Fotogalerie Dny otevřených dveří

 Psali o nás...
Hasiči nastříkali na hřiště čtyři vrstvy vody
30.12.2008

     Ta se díky mrazu proměnila v led, od úterý si tak zájemci mohou zabruslit pod širým nebem
      VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Mrzne až praští, a proto se vedení Středního odborného učiliště Valašské Klobouky rozhodlo všem zpříjemnit zimní dny možností ledního bruslení. SOU za pomoci valašskoklobuckých dobrovolných hasičů přeměnilo své asfaltové hřiště na ledovou plochu o ploše 60 x 25 metrů. Průhledná modro-bílá krystalická pevná látka se tak od úterý 30. prosince 2008 stane pro veřejnost možným lákadlem k bruslení nebo k hraní ledního hokeje.
      „Zabruslit si může přijít kdokoliv a to přes vánoční prázdniny od 9:00 do 17:00. Ale musím připomenout, že jako každý rok, když se dá vytvořit led, lidé vstupují na plochu na vlastní nebezpečí a za nezletilé děti zodpovídají jejich zákonní zástupci," upozornil učitel SOU Valašské Klobouky Mgr. Pavel Hrabina.

  Psali o nás...
Klobucké učiliště získalo v soutěži čtyři ceny
22.12.2008
      Když žáci mají talent a vedle sebe zkušené učitele odborného výcviku, jde jim vaření samo
      VALAŠSKÉ KLOBOUKY/ ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - O šikovnosti žáků Středního odborného učiliště Valašské Klobouky se přesvědčilo celé Valašsko, díky soutěži masných výrobků a jídel s názvem „Valašské jehněčí dny 2008." Kuchařský souboj uspořádala Střední zemědělská a přírodovědná škola v Rožnově pod Radhoštem.
      „Hlavní myšlenkou akce bylo vyzvednout význam jehněčího masa v naší správné a zdravé životosprávě," vysvětlil význam soutěže učitel odborného výcviku Lubomír Vaněk.
      Mladé kuchařky z SOU Hana Molková a Monika Juříková se zúčastnily soutěže s lahodnými pokrmy jako je domácí jehněčí paštika, skopová tlačenka, jehněčí střapečky se zelím, jehněčí valašská kyselice, jehněčí guláš na segedinský způsob a jehněčí valašské řízečky. Soutěžilo se sice ve čtyřech kategoriích (klobásky, ostatní masné výrobky, hotová jídla a konzervovaná jídla), ale dívky se stihly zapojit jen do dvou z nich.
      „V oblasti hotových jídel jsme získali všechna tři první místa. V kategorii ostatních masných výrobků se naše domácí jehněčí paštika umístnila na třetím místě, a to jsme v tomto okruhu soupeřili se třiceti specialitami," pochlubil se Lubomír Vaněk.
      Jídla uvařená Molkovou a Juříkovou nevyhrála jen u odborných porotců, ale i u návštěvníků restaurace v hotelu Alfa. Ve Valašských Kloboukách totiž v rámci akce proběhla prezentace vítězných pokrmů v restauraci hotelu Alfa. „Prodalo se zde nejvíce jehněčích specialit ze všech soutěžních provozoven," dodal Vaněk. 
Psali o nás...
AKTUALITY
Kloboučtí studenti viděli hanáckou metropoli
19.12.2008

     Není důležité znát jen teorii, lépe je vše vidět na vlastní oči, řekli si učitelé SOU Val.Klobouky
      VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Historickým městem Olomouc se celý den procházeli studenti oboru Podnikání ze Středního odborného učiliště Valašské Klobouky. „O moravské metropoli jsme, v hodinách dějepisu a českého jazyka s dětmi několikrát hovořili, proto se poznávací exkurze uskutečnila. Není přece důležité znát jen teorii. Nejlepší je vše vidět na vlastní oči," vysvětlila důvod prohlídky Olomouce jedna ze členek pedagogického dozoru, Olga Kortová.    
      Aby se žáci dozvěděli co nejvíce informací, stal se jejich průvodcem doktor filozofie Arnošt Skoupý, jenž přednáší na zdejší Filosofické Fakultě University Palackého (na fotografii druhý zleva. -  pozn. Soural)

 24.10.2008
Školská rada při SOU Valašské Klobouky

     Školská rada se sešla při posledním svém zasedání ve svém volebním období 2005-2008.

     Ředitel SOU Valašské Klobouky Mgr. Přemysl Jaroš poděkoval všem členům za aktivní přístup po celou dobu funkčního období práce Školské rady při SOU Valašské Klobouky.
     Členovi školské rady MVDr. Stanislavu Mišákovi popřál ředitel SOU jménem zaměstnanců SOU Valašské Klobouky do nové funkce hodně sil a trpělivosti při řešení problémů pro občany Zlínského kraje.
     Z práce školské rady vybíráme např. doporučení nových maturitních a učebních oborů, prosazení investičního projektu v rámci přeshraniční spolupráce ČR-SR.

       Zároveň ředitel SOU Valašské Klobouky vyhlásil nové volby do Školské rady pro volební období 2009-2011 na den 28.11.2008, tělocvična SOU, ve 14 hodin.
                                                                                                                                                            Bc. Zdeněk Kliš


  

24.10.2008
 
    V současné době probíhá intenzivní příprava na vyučování nového učebního oboru. Pro výuku odborného výcviku nového učebního oboru se nám podařilo zajistit strojní vybavení, k rozšíření výuky v obráběcí dílně (dva soustruhy, frézku svislou, rýsovací stůl dílenský s perfektorem).  

    Od 1.9.2009 začneme v našem SOU vyučovat učební obor:                            

                                            Zámečnické práce ve stavebnictví

 Kód oboru : 23-51-E/005, délka studia je 3 roky

Ukončení studia : Závěrečná zkouška – vysvědčení o závěrečné zkoušce a výuční list
Poskytované vzdělání:  Střední vzdělání s výučním listem
Požadavky na uchazeče : Odpovídající zdravotní stav – písemné potvrzení lékaře
  Popis  oboru :
Výroba, montáž a osazování zámečnických stavebních prvků – dveře, vrata, brány, ocelové schody, zábradlí, mříže, okna, oplocení, ocelové konstrukce střech  a obvodových plášťů budov. Ruční a strojní obrábění kovů  – soustružení, frézování, svařování plamenem, svařování v ochranné atmosféře ( CO 2), řezání kyslíkem – získání osvědčení.
Základy klempířských a kovářských prací. - kovárna je součástí stávajících dílen odborného výcviku.

Uplatnění absolventa : Jak ve strojírenské výrobě při obsluze strojů pro strojní obrábění, při montážních pracích tak i ve stavebnictví při  výrobě, montáži a osazování běžných zámečnických výrobků a ocelových konstrukcí , což se nám jeví jako velká výhoda při pracovním uplatnění na trhu práce. 
      Tento učební obor se nám jeví jako perspektivní, jelikož se ve stavebnictví i strojírenství stále zvyšuje poptávka po kvalifikovaných pracovních silách.              

                                                                                                                                              Bc. Josef Zvonek                          17.10.2008 Den otevřených dveří
Na SOU proběhl dne 17.10.2008 v době od 8. do 16. hod tradiční Den otevřených dveří.
            Pedagogové poskytli informace o všech učebních oborech i pro nástavbové studium. (denní, večerní i dálkové formy).

          Žáci oboru Kuchař - číšník předváděli "flambování palačinek s ochutnávkou". Dále ukázali tvorbu míchaných nápojů dle barmanských pravidel, které

     si osvojili na nedávném týdenním barmanském kurzu.

          SOU spolupracuje s firmami - akciové společnosti Valatrans,  Podhoran Lukov,  jejichž  moderní technika se využívá pro výuku našich žáků.

     Jejich zástupci informovali o odborné praxi našich žáků v jejich firmách a po vyučení i o možnosti sjednání pracovní smlouvy
          V areálu odborného výcviku se zájemci o SOU seznámili mj. s vyučující technikou (moderní diagnostika - BOSCH-ESI(tronic), autoškolou, stanicí technické kontroly, která je součástí SOU.

          Dále byly poskytnuty informace o družební škole ZSŠp v Pruském, o spolupráce na přeshraničních projektech, o domácích i zahraničních společných exkurzích, o sportovních a kulturních akcích.

     Se zájmem si prohlédli SOU i starostové okolních obcí z Nedašova a Brumova-Bylnice.
     Potěšující je, že o tuto formu prezentace SOU Valašské Klobouky byl ze strany žáků z okolních škol velký zájem.

fotogalerie
                                                                                                                                                    Mgr. Radomír Soural


                  

13.10.2008  Vyhlášení voleb do školské rady

       Ředitel SOU Valašské Klobouky vyhlásil volby do školské rady v souladu s ustanovením § 167 zákona č.561/2004 Sb.,  o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů a dle Volebního řádu školské rady, schváleného usnesením Rady Zlínského kraje č. 0747/R19/05 ze dne 12. 9. 2005. Volby se uskuteční:  28. 11. 2008 ve 14 hodin – tělocvična SOU Valašské Klobouky, Brumovská 456.

Pro volební období od 1. 1. 2009 – 31.12. 2011.

                                                                                                                                                    Mgr. Přemysl Jaroš,
                                                                                                                                               ředitel SOU Val.Klobouky


 
7.10.2008
Poznávací exkurze do hlavního města

      Ve dnech 30. září -  2.10. 2008 jsme se se třetími ročníky učebních oborů Automachanik, Kuchař-číšník a Opravář zemědělských strojů rozjeli na tradiční exkurzi do Prahy.
Ubytování, počasí a připravený  program nabízel nové zážitky, zkušenosti a poznatky, o které v tomto překrásném městě není nikdy nouze. Absolvovali jsme klasickou trasu  „Královské cesty“ přes Stroměstské náměstí, na Karlův most, Kampu a zpět k Národnímu divadlu. Druhý den i přes mírnou oblačnost prohlídka Hradu s odborným výkladem nám již známého a oblíbeného průvodce pana Potůčka byla vyčerpávající a velmi zajímavá. Po střídání hradní stráže nás čekala exkurze v Senátu. Valštejnský palác je nádherný! Milé náhodné setkání nás čekalo i tady. Paní senátorka Ing. Juřenčáková  přerušila na chvíli svůj nabytý program a po prohlídce pečlivě zrekonstruovaných   (i kopie Mnichovské dohody v Kolovratském paláci) prostor nás odvedla do zasedací místnosti.

     Večer jsme se již těšili do divadla na komediální představení „Ideální manžel“ na scéně divadla  ABC . Okouzlující byla hlavní role v podání Simony Stašové a pana Brousíka ml. Dny nemlosrdně uběhly a již zůstal poslední, třetí. Prohlídka Národního muzea, Václavské náměstí, suvenýry, svačina a pak rychle na vlak domů.
Myslím, že jsme si všichni opět odvezli řadu krásných vzpomínek, které nás mohly nahlodat k další třeba již soukromé cestě...

Mgr. Olga Kortová       
                            
Fotogalerie                  
 

   To, jaké podmínky pro výuku a studium Vašich dětí připravili naši učitelé a zaměstnanci zhodnotíte při Vaší návštěvě u nás:

        - můžete zhlédnout nové pomůcky pro odborný výcvik automechaniků
        - ve svařovně položený nově speciální bezpečnostní povrch
        - opravili jsme sociální zařízení v 1. patře DM
        - od podzimu je v provozu nové vytápění v hale odborného výcviku v rámci investiční akce započaté již v předcházejícím roce.
   Hala je nyní vytápěna třemi  samostatnými nezávislými plynovými kotli, došlo k přepažení celé haly,
    a to z důvodu tepelného a zvukového oddělení jednotlivých pracovišť žáků na OV.
        SOU Valašské Klobouky získalo v rámci bezúplatného převodu Zlínského kraje dva  osobní automobily. První bude sloužit zároveň jako model pro výuku OV automechaniků, druhý ( 8 místný ) pro přepravu a odvoz žáků na různé soutěže či akce školy  29.9.2008
               Barmanský kurz 22. 9. - 26. 9. 2008

  V týdnu od 22. 9. do 26. 9. 2008 proběhl na hotelu Jeleňovská tradiční "Barmanský kurz"  pro žáky 2. a 3.ročníku oboru Kuchař – číšník pro pohostinství  a Kuchařské práce.

 Kurz již po několikáté vedla zkušená lektorka PhDr. Zdeňka Endlicherová ze vzdělávacího střediska NcM Brno. V příjemném prostředí modernizovaného hotelu Jeleňovská získali žáci po týdenním intenzivním kurzu cenný certifikát, který je opravňuje dále v profesním životě pracovat, podnikat v oblasti nápojové gastronomie.
     Je již ověřenou zkušeností z dřívějších let, kdy tento certifikát posloužil spolu s výučním listem pro přijetí absolventů do dalšího zaměstnání.
      Vysoká profesní úroveň lektorů a pracovní denní nasazení od 8.00 do 18.00 hodin každý den si zaslouží patřičnou úctu a uznání všech, kteří se na organizaci kurzu podílejí – Bc. Blance Ovesné, učitelce OV, vedení hotelu Jeleňovská za poskytnutí prostor a zázemí pro uskutečnění kurzu a hlavně ještě jednou lektorům ze vzdělávacího střediska NcM Brno.
       Nashledanou při dalším Barmanském kurzu – třeba již za rok, v případě i zájmu zájemců z řad veřejnosti.

Fotogalerie


 
29.9.2008
               Projekty EU
        V letech 2007 – 2013 je možné čerpat z programů EU.
        SOU Valašské Klobouky  v letošním roce podalo následující projekty, tak aby se mohly rozvíjet jednotlivé součásti areálu SOU:
                1. Moderní diagnostika Bosch ESI -tronic na SOU
( Jedná se o pokračování úspěšného projektu v oblasti vybavení učeben ICT technikou a využitím technologie Bosch-Esi ( tronic)  na odborném výcviku učebního oboru Automechanik ).
                 2. Využití ICT ve vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami
( Prostřednictvím projektu se má zpřístupnit větší část SOU pro žáky, studenty se specifickými vzdělávacími potřebami  (bezbariérový přístup, vstup do budovy školy, "schodolez").
V 1. patře vybavení dvou učeben ICT technikou s využitím pro výuku i zapojením žáků ve volnočasových aktivitách ubytovaných na Domově mládeže a Internátě.
                  3. Přeshraniční spolupráce ČR – SR – Moderní diagnostika na SOU.
      Podmínky zde ve škole a v celém areálu našeho SOU.
( Hlavními partnery jsou partnerská Střední poľnohospodárská škola v Pruském a obec Pruské).
     Prostřednictvím tohoto přeshraničního projektu dojde mj. k dalšímu dovybavení dvou odborných učeben a dvou dílen odborného výcviku. Žáci, studenti obou středních škol se prostřednictvím moderních technologií – nákup technologií je součástí projektu – seznámí s novými technologiemi ve výuce svých učebních oborů,při následných výměnných stážích během 3 následujících let .
            4. Dalším projektem připravovaným je výstavba víceúčelového hřiště s celoročním provozem v prostoru bývalého asfaltového hřiště v areálu SOU.
       Projekt je ve fázi stavební připravenosti. Na provedení studií a rozpočtů akce se již podílelo město Valašské Klobouky částkou téměř 60 000 Kč. Nyní hledáme partnery pro vstup do projektu, z důvodu nastavení evropských dotací. Hřiště má fungovat především pro širokou veřejnost a sdružení provozující sportovní činnost.
     Současný havarijní stav asfaltového povrchu neumožňuje využívat tuto plochu k výuce tělesné výchovy a dalších sportovních aktivit včetně zimního nástřiku ledové plochy.
     Prosím, pomozte nám, Vy kteří máte zájem, aby se v lokalitě ulice Brumovská, Dubovec obnovila tradice pořádání a provozování zimních sportů.
     Na víceúčelovém hřišti se mohou střídat budoucí hokejisté, bruslaři v zimním období. Od jara do podzimu florbalisté, kopaná, basketbal.
     Tenisový oddíl navrhl v projektu začlenění cvičné tenisové stěny pro malé tenisty již od 4 let věku…
     Je jen na Vás, oddílech, sportovních sdruženích, jak budete chtít v projektu spolupracovat. S mnohými jsme již dohodly možnosti využití.
     V letošním roce jsme přivedli vodovod s odpočtovým vodoměrem ke spodní části hřiště, tak aby  budoucí hokejisté za příznivých zimních podmínek  mohli lépe připravovat ledovou plochu.
       SOU Valašské Klobouky nemůže využívat sportovní víceúčelové hřiště o sobotách, prázdninách, letních prázdninových měsících… zde vidíme hlavní  prostor pro občany města a další sportovce
 29.9.2008
  K zamyšlení:  "Co všechno jedna paní povídala" aneb " Zaručené zprávy od Klobučanů“ a odpověď SOU):
             1.  Žáci 9. tříd nehlaste se na SOU Valašské Klobouky. Je to zvláštní učiliště – získáte tam pouze osvědčení a ne výuční list. Běžte studovat do světa!
Odpověď:
a) SOU Valašské Klobouky zajišťuje 3 stupně středního vzdělání:
b) V oborech  H a  E. Všechny učební obory jsou tříleté, zakončené výučním listem, žák (absolvent H - oborů) pak může v našem SOU následně pokračovat v oboru vzdělání L ( Podnikání – nástavbové studium ) a získat maturitní vysvědčení.
c) Přijímáme studenty, osoby ke studiu „ staršího“ věku, kteří např. již pracují a potřebují ke své profesi maturitní zkoušku.
    Ti mohou studovat ve formě večerní, dálkové ( od 1. 9. 2008 studuje v 1. ročníku denního a dálkového studia celkem 66 studentů).
d) Zvláštní učiliště zanikla v ČR v roce 1996. Je tudíž na žákovi – absolventovi, jak s výučním listem dál ve svém profesním životě naloží.
           2.  Další, co jedna paní povídala: Učiliště je před zavřením, má málo žáků.
  Odpověď:
  Od 1. 9. 2008 má SOU Valašské Klobouky 302 žáků a studentů, v loňském školním roce to bylo 291 žáků.    (V předcházejících desetiletích mívalo bývalé SOU zemědělské v průměru 260 žáků).
           3.  A do třetice, co ještě jedna paní povídala: Kraj učiliště zavře - město nebude podporovat výstavbu nového víceúčelového sportovního hřiště s celoročním provozem.
    Odpověď: 

Dne 22. 9. 2008  Rada pro vzdělávání ZK doporučila ke schválení zařazení do sítě školy dva nové  3 leté učební obory s výukou od 1. ročníku pro školní rok 2009/2010:

      Montér suchých staveb  ( sádrokartonář )  36 – 66 – H/001

      Zámečnické práce ve stavebnictví   23 – 51 – E/005
 
Zájemci – žáci 9. tříd mohou podávat přihlášky do 1. ročníku prostřednictvím své ZŠ.

 
  

    


                                                                                                                             
     29.9.2008  
Poděkování našemu zaměstnanci:

      Vedení SOU Valašské Klobouky obdrželo dopis Českého červeného kříže, v němž se uvádí:
„ Český červený kříž uděluje zlatou medaili prof. MUDr. J. Jánského dárcům krve, kteří dovršili počet 40 bezpříspěvkových odběrů.
      Ochota dárců darovat krev pro zdraví a často i záchranu života je projevem jejich humánního vztahu ke spoluobčanům.
     Patří jim dík nejen těch, kterým pomohli navrátit zdraví, ale celé naší společnosti“.
     S potěšením Vám sdělujeme, že mezi vyznamenanými zlatou medailí prof. MUDr. J.Jánského je Váš učitel:   Ing. Jaroslav Zikmund
      Vedení SOU Valašské Klobouky se připojuje s blahopřáním našemu panu učiteli za jeho lidský postoj a morální příklad nejenom pro naše žáky.

                                                                                                                                         Mgr. Přemysl Jaroš,
                                                                                                                                 ředitel SOU Valašské Klobouky
 
 
19.9.2008
      Vážení přátelé,  zveme Vás na  Den otevřených dveří,  který se uskuteční na naší škole ve Středním odborném učilišti ve Valašských Kloboukách  dne 17.10.2008 od 8,00hod -16 hod.
 
      Program:

-  poskytneme Vám informace o všech učebních i studijních oborech
-  nástavbové studium: denní, večerní, dálkové
-  žáci oboru Kuchař - číšník budou předvádět "flambování palačinek s ochutnávkou"
-  předvedou tvorbu míchaných nápojů dle barmanských pravidel
-  spolupracujeme s firmami : akciové společnosti Valatrans,  Podhoran Lukov,  jejichž moderní technika se využívá pro výuku našich žáků
-  jejich zástupci budou informovat o odborné praxi našich žáků v jejich firmách a po vyučení možnost sjednání pracovní smlouvy
-  v areálu odborného výcviku se seznámíte s naší vyučující technikou (moderní diagnostika Bosch-ESItronic, autoškola, STK. ..)
-  prezentace družební školy ZSŠp v Pruském, spolupráce, společné přeshraniční  projekty, domácí i zahraniční společné exkurze, sportovní a kulturní akce
-  účast náměstka hejtmana Zlínského kraje pana MVDr. Stanislava Mišáka, člena naší Školské rady
-  účast představitelů Městských úřadů např. Valašské Klobouky, Brumov-Bylnice, Nedašov,                 
        ČSOP Kosenka, zástupci základních škol
       Na základě telefonické domluvy přijedeme a odvezeme zvláštním autobusem všechny zájemce i s pedagogickým doprovodem.
     Těšíme se na Vaši návštěvu a zároveň prosíme o předání těchto informací a propagačního materiálu i Vašim žákům.
                                                                                                                                                  Mgr. Olga Kortová
  


                                                                                                                                            zástupce ředitele pro TV
 
  srpen 2008 informace:

       Žáci SOU Valašské Klobouky navštíví Velkou Británii.

     Ve školním roce 2009 absolvují  vybraní  žáci SOU Valašské Klobouky zahraniční  třítýdenní praxe ve městě Plymouth a jeho okolí. Svou praxi si budou zdokonalovat ve vybraných provozovnách v  oboru Kuchař-číšník a Automechanik pro silniční motorová vozidla.
      Tento projekt byl schválen v rámci programu Leonardo da Vinci Národní agentury Naep pro evropské vzdělávací programy. Město Plymouth:   Historické město Plymouth  se rozkládá na malebném pobřeží jihozápadního Devonu
       Přímořské město Plymouth má nádherný venkov s typickou vegetací  a faunou.                                  
       Žáci SOU Valašské Klobouky se zaměří na osvojení nových dovedností v  oboru automechanik a kuchař číšník. Od projektu očekáváme  větší možnosti uplatnění žáků v rámci své profese, motivaci pro  budoucí povolání, překonání ostychu z komunikace v cizím jazyce, získání poznatků o nových technologiích  a zařízeních v provozu.  Žáci mohou  předávat získané zkušenosti o praxi svým  spolužákům.
      Absolventi praxe budou lépe připraveni na evropský trh práce. Seznámí se s kulturou a historií oblasti, zvýší si jazykovou vybavenost a komunikativnost a získají přehled o současné žijící populaci na jihu Anglie.

                                                                                            Jarmila Stavinohová, učitelka.

                                                              
       &a